Gebelik ve Tiroid Hastalıkları


Tiroid üreme çağında ortaya çıkan problemlerde en çok araştırılan endokrin organlardan biridir. Bu araştırmalar sonucunda belirlenen problemleri genellikle endokrin hastalıkları uzmanlarıyla beraber değerlendirmek gerekmektedir. Gebelik süresince de tiroid fonksiyonları değişkenlik gösterebilir.  Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek, anne adayının ve bebeğin tiroid bozukluklarından etkilenmemesi için gebeliğin tamamında tiroid fonksiyonlarının normal olması gerekmektedir.


Hipertiroidi (tiroid hormonlarının artması)  

Tüm gebeliklerin yaklaşık 1000 de 1-2 sinde görülmektedir. Büyük oranda Graves hastalığı (%90) tiroid nodülleri, subakut tiroid enfeksiyonları, hiperemezis gravidarum ve mol gebeliği neden olmaktadır.

Sinirlilik, titreme, terleme, çarpıntı, taşikardi, sıcağa tahammülsüzlük, kilo kaybı, uykusuzluk, hipertansiyon  gibi belirti ve bulguları olabilir.

Gebelik sırasında tedavi edilmeyen hastalarda erken gebelik kayıpları, erken doğum, preeklampsi, kalp yetmezlği gibi anneye ait problemler dışında yeni doğanda hipertiroidi, prematürite ve gelişme geriliği görülebilir.

Tedavisinde tiroid fonksiyonlarını baskılayan antitroid ilaçlar verilebilir. Önemli olan tiroid hormon düzeylerini normal sınırlarda tutmak ve yeni doğanı olası hipotiroidi açısından değerlendirmektir. Radyoaktif iyot (I 131) tedavisi özellikle gebeliğin 10. haftasından sonra yapılmaz. Gebelik varlığı bilinmeden yapılan radyoaktif iyot tedavisi varlığında gebelik 10.haftadan büyükse gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Medikal tedavi ile tedavi edilemeyen hipertiroidi vakaları bası semptomları da oluşturuyorsa ikinci trimestirde cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Hipotiroidi  (tiroid hormonlarının azlığı)

Gebelikte klinik vermeyen hipotiroidi yaklaşık %2.5 oranında görülmektedir. İyot eksikliği olan bölgelerde (karadeniz) daha sık karşılaşılabilir.   Belirti vermeyen (subklinik)  hipotiroidi rutin tetkiklerde TSH hormonunun yüksekliği ile saptanır. Bariz hipotiroidi ise temelde gebe kalmayı da engelleyeceği için gebelik sırasında 100 de 1-3 gibi oldukça nadir görülür.  Tiroid hormon yetersizliğinin hormon düzeyine göre anne ve bebek üzerinde önemli etkileri vardır. Bu etkiler arasında tekrarlayan düşükler, erken gebelik kayıpları, preeklampsi, dekolman plasenta, düşük doğum ağırlığı ve anne karnında bebek ölümü en  ciddi olanlarıdır.

En sık karşılaşılan nedeni Hashimato tiroditi denilen otoimmun tiroid enfeksiyonudur.

Tedavisinde tiroid hormonu içeren ilaçlar verilir hedeflenen TSH seviyesine ulaşılana kadar doz arttırılır ve gebelik süresince tiroid hormonları normal düzeylerde tutulmaya çalışılır.

2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.