Akne Tedavisinde Kullanılan İlaçlar


Accutane (Kategori X) :

Gebelik sırasında kullanımının doğumsal anomalilere yol açtığı kanıtlanmış bir ilaçtır. %20-25 gebede  kafa-yüz anomalileri, kalp anomalileri  ve merkezi sinir sistemi anomalileri, düşük ve bebek ölümlerine yol açtığı belirlenmiştir.

Tetrasiklin (Kategori D):

16. Gebelik haftasından sonra bu antibiyotiğin kullanımında dişlerde kalıcı renk değişikliklerine ve kemik gelişiminde bozukluklara neden olabileceği gösterilmiştir. Kullanılması önerilmez.

Retin-A (Kategori C):

Kullanımı sonrası etken madenin plasentaya geçişi mevcuttur. Bu sebeple gebelikte kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır. Kar zarar hesabı yapılıp potansiyel tehlikeleri göz önüne alınmalıdır.

Benzoyl peroxide:

Benzoyl peroksit akne tedavisinde lokal kullanımı olan bir ilaçtır. Kullanım sonrası  %5’i sistemik dolaşıma geçer. Bu da oldukça düşük olarak kabul edilir. Tedavide çok yaygın kullanılması nedeniyle gebeler isteyerek ya da istemeyerek  bu kullanıcılar arasına girmiştir.  Ancak bu ilaç hakkında yapılmış yeterli çalışma olmasa da benzoyl peroksit kullanımı ile ilgili bir doğum hasarı bildirilmemiştir.

Eritromisin, klindamisin gibi antibiyotiklerin lokal olarak kullanılan losyon formları da güvenli kabul edilmektedir.

Lokal ilaç kullanımının deriden sistemik dolaşıma çok az oranda etken madde geçişi olması nedeniyle daha güvenli olacağı ortak düşüncedir.


2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.