Gebelik ve Masaj


Tedavi amaçlı masaj uygulaması yüzyıllardır kullanılan bir tekniktir. Hem psikolojik bir rahatlama hem de kasların gevşemesini sağlayarak tedavi edici özellik kazanmıştır. Gebelerde de uygun tekniklerle yapıldığında bir çok durumda yararlı olacaktır. Gebelik sırasında yapılan masaj tedavileri gerginliği ve  depresyon belirtilerini azaltır. Kas ve eklem ağrılarımı yatıştırır. Doğumu kolaylaştır bu sayede yeni doğan sağlığına katkısı olur.

Bir çok masaj tekniği olmasına karşın gebelerde en çok İsveç masajı denilen, kasların gevşemesine yardımcı olan, kan ve lenf dolaşımını düzenleyen kas gruplarına yapılan hafif baskılarla gerçekleştirilen teknik kullanılır.


Hormon seviyeleri stres ve huzur dönemlerinde oldukça değişiklik gösterir. Masaj yapılan gebelerde ruh halindeki iyileşme ile  kalp damar sistemi yani dolaşımda da iyileşmeler izlenir. Norepinefrin ve kortizol gibi hormonlar azalır. Dopamin ve serotonin gibi hormonlar ise artar. Stresten uzaklaştıran bu hormonlar sayesinde doğum komplikasyonları ve düşük doğum ağırlıklı bebek oranları azalmalır. Dolaşım bozuklukları ve karın içerisinde büyüyen uterusun baskısı nedeniyle  nedeniyle özellikle ayak bileklerinde ödem ve şişlikler görülür. Masaj sonrası, yumuşak dokuların uyarılması ve dolaşımın hareketlenmesiyle ödem ve oluşturduğu rahatsızlıklarda azalma görülür. Ayrıca siyatik sinir basısına bağlı bel ve bacak ağrıları, sırt ve eklem ağrıları, stres ve kas gerginliğine bağlı baş ağrılarında da azalmalar olur, daha rahat bir uyku sağlanır, stres ve gerginlik azalır. Gebe kendini çok daha bakımlı ve iyi hisseder.

Gebelik sırasında masaj yaptırılacaksa bu konuda deneyimi olan uzmanlardan yardım alınmalıdır.

2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.