Gebelik ve Diş Sağlığı


Gebelik dönemi diş ve diş eti bakımı konusunda daha fazla özel ilgiyi hak etmektedir. Gebelikte artan hormonların etkisiyle diş ve diş etlerinin bakteriler ve dolayısıyla enfeksiyonlara karşı hassasiyeti artar. Diş ve diş eti problemlerine karşı oluşan bu yatkınlık nedeniyle koruyucu bakımı ve gerektiğinde tedavisi hızla ve etkili olarak yapılmalıdır. Aksi halde tedavi edilmeyen hastalıklar (enfeksiyon , vs…) gebelik komplikasyonlarına (erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek)  neden olabilir.

Koruyucu diş bakımı, yıllık normal diş kontrolleri gebelik sırasında güvenle yapılabilmesinin ötesinde bir gereklilik halini almıştır.

Dişeti enfeksiyonu (gingivit):

En sık karşılaşılan diş eti hastalığıdır. Gebelerin %50’sinde görülebilir. Diş etleri kızarık kabarık ve iltihabi görünümdedir. Diş fırçalama ya da diş ipi kullanımı sırasında kolaylıkla kanar. Diş etinde oluşan kabarıklık ile dişler arasında biriken yemek artıkları bakteriler için çok cazip birer besi yeri oluşturur ve enfeksiyona neden olur. Artan hormonlar da bu gelişime zemin hazırlar. Uygun tedavileri yapılmazsa kemik ve çevre dokularda harabiyete neden olarak diş kaybına kadar giden çok sıkıntılı durumlara neden olabilir.

Gebelik diş eti tümörü (iltihabi granülom-epulis):

Diş etinde bazı alanlarda kabarmalar görülür, bazen hastanın konuşmasına, yutkunmasına, yemesine engel olacak şekilde büyüyebilir. Diş doktorunuz tarafından cerrahi işlemle çıkartılmak gereği bile duyulabilir. Genelde gebelikten sonra gerileyecektir.

Gebelik sırasında dişler için tedavi gerektiren rahatsızlıklarınız da olabilir. Dolgu kaplama , kanal tedavisi gibi enfeksiyon için zemin oluşturabilecek boşlukların doldurulması, ağrının giderilmesi gerekliliği duyulabilir. Bunların yapılması için en ideal dönem ikinci trimestirdir. 3 trimestirde uzun süreler diş  tedavi koltuğunda yatmanın güçlüğü nedeniyle çok tercih edilmez. Ancak acil müdahale gerektiren durumlar diş hekiminiz tarafından saptanırsa, gerektiği zamanda yapılabilir. Kozmetik amaçlı tedaviler ve diş beyazlatma işlemleri doğum sonrasına ertelenmelidir.

Tedaviler sırasında kullanılacak lokal anestetik maddeler (lidokain…) bebeğiniz için zararsızdır. Güvenle kullanılabilir. Aynı şekilde tedavi sonrası ya da enfeksiyon sırasında antibiyotik kullanımı gerektiğinde güvenle kullanılacak farklı antibiyotikler de bulunmaktadır. Diş hekiminiz bunları gayet iyi bilir. Yine de endişeleriniz var ise önerilen ilaçları gebeliğinizi takip eden doktorunuza danışabilirsiniz.


Sağlıklı diş ve diş etleri için yapabilecekleriniz…

  • Günde en az iki defa floridli diş macunu ile dişleriniz fırçalayın, bir kez diş ipi ile diş aralarını temizleyin, bulantıya neden oluyorsa diş macununu değiştirin
  • Kusmalardan sonra özellikle ağzınızı ılık suyla ya da antibakteriyel sıvılarla çalkalayın
  • Çok şekerli gıdalar tüketmeyin
  • Diyetinizden Ca (kalsiyum), B12 ve C vitaminini eksik etmeyin
  • Gebeliğiniz sırasında en az bir kez diş kontrolünüzü yaptırın. Mutlak gereklilik halinde dişlerin filmi çekilebilir (gerekli koruyucu önlemler alınmalıdır)
2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.