Servikal Yetmezlik


Gebelik sırasında bebek büyüyüp geliştikçe rahim ağzı üzerine baskı uygular. Bu durumda rahim ağzının büyüyen gebeliği taşımayacak kadar güçsüz olması ve  sıklıkla  18-22 haftalar arasında yani ikinci trmestirsde ağrısız olarak açılıp  gebelik kayıplarına neden olabilir. Bu duruma servikal yetmezlik adı verilmektedir. Genellikle ikinci trimestirde  ağrısız gebelik kayıpları yaşayan hastalarda geriye dönük hikaye ile tanısı konulur.

Servikal yetmezlik genellikle;

  • Önceden rahim ağzı ile ilgili operasyon geçirenlerde
  • Önceki doğumları sırasında servikal hasar oluşanlarda
  • Doğumsal olarak rahim ve/veya rahim ağzı bozuklukları olanlarda
  • Fazla miktarda gebelik kaybı ya da isteğe bağlı gebelik sonlandırmak için  dilatasyon küretaj yapılanlarda  görülebilmektedir.

Gebeliklerin %1-2’sinde rastlanan bu durumda,  % 25 gebelik ikinci trimestrde kaybedilir.

Tedavisinde 14-16 haftalarda çeşitli teknikler kullanılarak rahim ağzının mekanik olarak kapatılması yani serklaj ile sağlanır. Serklaj 36-38. Gebelik haftasına kadar yerinde tutulur ve zamanı geldiğinde çıkartılır. Serklajın çıkartılması doğumu tetklemez.  Suyu gelen ve 4 cm den fazla açılması olan gebelere serklaj uygulanmaz. Serklaj sonrası nadir de olsa rahmin  veya idrar torbasının rüptürü (delinmesi), rahim ağzının hasarlanması, su kesesinin açılması, enfeksiyon, erken doğum ağrılarının başlaması gibi olumsuzluklar yaşanabilmektedir.

2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.