Vajinal Akıntılar


Vajinal akıntı…

Gebelikte görülen bir çok değişiklikten biri de vajinal akıntı miktarındaki artıştır. Önemli olan bu akıntı artışının gebelikle ilgili normal değişiklik mi yoksa bir enfeksiyon belirtisi mi olduğuna dikkat etmektir.

Normal vajinal akıntı, lökore olarak adlandırılır ve ince beyaz ve hafif kokulu bir akıntıdır.

Gebelik sırasında tampon kullanmayın, vajinal duş yapmayın ve bu akıntıyı bir enfeksiyon zannederek kendi başınıza bir tedavi başlamayın. Akıntınızın karakterinde bir değişiklik olduğunda doktorunuzla görüşün. Akıntı sarı yeşil bir renk alıyorsa, kötü koku geliyorsa, kaşıntı ve kızarıklık şikayetleri eşlik ediyorsa vajinal enfeksiyon belirtileri olabilir. Vajinal enfeksiyonlar en sık mantar ve bakteriyel kaynaklı olur ve mutlaka tedavi edilmelidir.  Tedavi edilmemiş tüm enfeksiyonlar erken doğumu başlatabilir.

Mantar enfeksiyonu

Gebelik sırasında vajinal mantar enfeksiyonu görülme sıklığında artış olur. Hormonal etkilerle bağışıklık sistemindeki değişiklikler  vajinal ortamın normal bir üyesi olan mantar enfeksiyonu etkenlerinin su yüzüne çıkmasına ve enfeksiyon oluşturmasına fırsat verir.  Bir başka görüş de  hormonların vajinal ortamın asit alkali dengesinin bozması ve mantar enfeksiyonu için zemin hazırlıyor olmasıdır.

Mantar enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri; yoğun, beyaz, peynirimsi bir akıntı, beraberinde  şiddetli kaşıntı, vajen ve vulvada kızarıklık, ilişki sırasında ağrı ve yanmadır. Bu belirtileri fark etmemek neredeyse imkansızdır. Önemli olan tanının doğru konulup tedavi edilmesidir. Çünkü bazı belirtiler bakteriyel enfeksiyonlarda da görülmektedir. Tedavileri farklı olduğu için bu şikayetleriniz olduğunda mutlaka doktorunuza muayene olun ve uygun tedavinin yapılmasını sağlayın.

Mantar enfeksiyonundan korunmak için vajinal bölgenizi kuru tutun, pamuklu iç çamaşırı kullanın, çok sıkı pantolonlar giymeyin.

Bakteriyel Vajinoz

Gebelerin yaklaşık %15-30’unda görülür. Bakteriyel vajinoz, vajende normalde bulunan bakterilerin  dengesindeki bozukluk nedeniyle oluşur. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olmadığı halde cinsel ilişki ile alakalıdır. Bakteriyel Vajinoz (BV) sırasında sıklıkla beyazımsı, gri, ince bir akıntı olur. Özellikle cinsel ilişki sonrası artan balık kokusu duyulur. Nadiren kaşıntı ve idrar yaparken yanma hissi oluşur.  Tanısı jinekolojik muayene, mikroskobik direkt gözlem veya KOH ile inceleme (whiff testi- KOH, potasyum hidroksit ile muamele edildiğinde bozuk balık kokusu )  ve ph ( 4.5 ve üstü) değerlendirmesi ile koyulabilir.

Tanısının konulup uygun tedavinin başlanması çok önemlidir, ciddi bir enfeksiyon olmamasına karşın tedavi edilmez ise pelvik enfeksiyonlara ilerleyebilir ve erken doğuma neden olabilir.

Metranidazol ve klindamisin içeren antibiyotiklerle tedavi edilir. Her iki antibiyotik de gebelikte kullanılabilir. Hem oral hem vajinal kullanımları tedavide etkilidir. Doktorunuzun  önerileri doğrultusunda tedavinizi uygulayın. BV’den korunmak için de, genital bölgenizin ıslak kalmamasına özen gösterin, pamuklu iç çamaşırı tercih edin, vajinal duş yapmayın, temizliği önden arkaya doğru yapın  bakterilerin rektal alandan vajene geçişini kolaylaştırmayın.

2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.