Epizyotomi

Genel anlamda doğum sırasında bebeğin çıkışını kolaylaştırmak adına perinenin kontrollü bir biçimde kesilmesidir. Bebeğin çıkımı sırasında vajenin kontrolsüz yırtıkları yerine düzgün cerrahi bir kesinin oluşması amaçlanır. Tamiri ve iyileşmesinin daha kolay olacağı düşünülse de epizyotomi açılmasına rağmen vajinal yaralanmaların olduğu bir gerçektir. Uzun dönemde de genital organların sarkmasını engellediği düşünülse de epizyotomi açılan kadınlarda da bu sarkmaların görüldüğü bilinmektedir.

Bebek başı taçlandıktan sonra 3-4 cm çaplı bir başın dışarıdan görünür hale geldiği sırada kasılma ile eş zamanlı olarak bu işlem yapılmalıdır. Çok erken yapıldığında kan kaybı çok olabileceği gibi geç yapılırsa vajinal yaralnmaları engellemeyebilir.

Orta hat(median), yan(lateral), ve orta-yan(mediyo-lateral) adı verilen üç düzlemde kesi yapılabilir. En sık tercih ettiğimiz yöntem orta-yan epizyotomidir.

Etkinliği ve sağladığı yararlar kanıtlanmış olmasa da neredeyse ilk doğumların tamamında, sonraki doğumların ise bir çoğunda bu işlem yapılmaktadır.

Tamiri lokal anestezi altında yapılır 15-20 dk bazen daha uzun sürebilir. Epidural anestezi ile doğum gerçekleştiyse lokal anesteziye ihtiyaç yoktur.

Epizyotomi sonrası enfeksiyon, morarma, ödem, kanama, iyileşme süresinin uzaması, cinsel birleşmeden kaçınacak kadar ağrılı iyileşme dokusu gelişimi olabilir. Ancak vajinal bölgenin kanlanmasının çok iyi olması bu tür kompilkasyonların gelişmesini azaltmaktadır.

Epizyotomi alanının bakımı için her tuvalet sonrası suyla önden arkaya temizleyin. Yıkayıp silmek yerine uzaktan ıslattıktan sonra kuru bir temizlik maddesiyle bastırıp kurutulabilir. Ilık su banyoları ve soğuk kompres uygulamaları ağrısını hafifletebilir ve iyileşmeyi hızlandırır. Gerektiğinde ağrı kesici ve antiseptik solusyonlar kullanılabilir.50_episiotomy