Doğumun 1. Evresi

Rahim ağzında açılmaya ve silinmeye neden olacak güçteki kasılmaların başlamasından rahim ağzının tam açılmasına (kapalı konumdaki rahim ağzının 10 cm açıklığa ulaşması) kadar geçen süre doğumun 1. evresidir.

Doğum evrelerinin içerisindeki en uzun süren dönemdir. Kendi içinde Latent (sessiz) ve aktif dönem olarak ikiye ayrılır. Latent dönem rahim ağzının kapalı olduğu konumdan 5-20 dk aralıklarla gelen orta kuvvetteki kasılmalar ile 4 cm’e kadar açılmasına kadar geçen dönemdir. Süresi belirsizdir. Saatler bazen günler sürebilir. Aktif dönem ise geriye dönüşsüz, güçlü 2-5 dakikada bir gelen 60 saniye kadar süren kasılmalar ile rahim ağzının 4 cm’den 10 cm’ye kadar açıldığı dönemdir. İlk gebeliklerde saatte ortalama 1 cm kadar açılma beklenir. Doğum yapmış gebelerde ise saatte 1.2-1.5 cm kadar açılma izlenir. Ortalama olarak aktif dönem 8 saat kadar sürer. İlk gebeliği olan kadınlarda bu süre birkaç saat daha uzayabildiği gibi daha önce doğum yapmış kadınlar içinse bu süre daha kısa olabilir.

Sizi bu evrede neler bekler?
Kasılmalarınız başladığında hastaneye başvurduğunuzda doktorunuz sizi muayene edecektir. Bu muayene ile rahim ağzında açılma ve/veya silinme değerlendirilecektir. NST ile değerlendirilip düzenli ağrılarınız görülüyor ise rahim ağzında açılma ve silinme saptandıysa artık hastaneye yatma zamanınız gelmiştir. Pelvik muayene sırasında kemik yapıda doğumu engelleyecek bir darlık saptanmaz ise hazırlıklarınız yapıldıktan sonra doğum eylemini takibi başlayacaktır. Bu takip sırasında bebeğiniz ve siz monitörize edileceksiniz. NST’de olduğu gibi doğum kasılmaları sırasında da bebek kalp hareketlerindeki değişiklikler izlenecek, başlangıçta 1-2 saatte bir daha sonra sıklaşan aralıklarla rahim ağzı muayeneniz yapılarak açılma rahim ağzı açılma hızı ve bebeğin çıkıma doğru inişi değerlendirilecektir. Belirlenen sürelerde bu açılma ve/veya inişin olmaması anormal durumu belirtebilir. Bu ilerlememe durumunda ve eylem sırasında bebeğin kalp atışlarının takibi yapılacağından kalp atışlarının bozulduğu durumlarda sezaryen kararı verilebilir.
Doğum eylemi spontan takip edilebileceği gibi bazı durumlarda suni sancı olarak tanımlanan ‘oksitosin’ ile indüksiyon da yapılabilir. Doğum ağrılarının hissedilmemesi için uygulanacak epidural anestezi doğumun ilk evresinde genellikle geri dönüşsüz olan aktif dönemin başlangıcında yapılmaktadır. (4 cm açıklığa erişince) Epidural anestezi 1. evreyi biraz uzatabilir.
Doğumun 1. evresinde ıkınma hissiniz doğarsa, bunu doktorunuz size tamamen hazırsınız ve ıkınmaya başlayabilirsiniz diyene kadar yapmayın. Hızlı hızlı solumak ve üflemenin faydası vardır. Erken ıkınmaya başlamak doğumu erteleyebilen veya başka problemler yaratabilen rahim ağzının yırtılmasına veya şişmesine sebep olabilir.
Tam açık hale ulaşıldığında artık doğumun ikinci evresi başlayacaktır. Bebeğin çıkacağı bu evre için ya doğumhaneye geçilerek ya da kliniğimizde olduğu doğum eylemi takip edilen ev ortamı yaratılmış odanızda yatağınızın pozisyonu değiştirilerek doğumunuzu yapabilirsiniz
doğum eylemi