Doğumun Belirtileri


Çevrenizdeki doğum yapmış herkes size kendi doğumu hakkında farklı farklı hikayeler anlatacaktır. Bundan da anlaşılacağı gibi sizin de doğumunuz size özeldir. Buna rağmen herkesin yaşayabileceği doğumun yaklaştığını gösteren bazı belirtiler vardır:

Hafifleme

Son haftalar içerisinde bebeğin kemik yapı içerisine girmesiyle beraber karnınızın üst kısmı biraz aşağıya inebilir, daha rahat nefes alabilir ve bir rahatlık hissedebilirsiniz.

Nişan gelmesi

Rahim ağzını tıkayan sümüksü, kanlı tıkacın atılması, geldiği zaman mutlak doğum başlayacak anlamına  gelmediği gibi birçok gebede de nişan gelmediği halde normal doğum gerçekleşir

Suların gelmesi

Genellikle bebek çıkarken bazen de daha önce amniyon kesesinin yırtılması sonucu amnyiotik sıvının dışarı akmasıdır. Amniyotik sıvı nadiren fışkırma tarzında boşalabileceği gibi genellikle bacaklardan sızma tarzında olacaktır. Kokusuz ve renksiz bir sıvıdır. İdrardan ayrımını yaptığınız zaman doktorunuzla haberleşin ve hastaneye başvurun. Sularınız geldikten sonra enfeksiyona zemin hazırlamamak için tampon kullanmayın ve cinsel ilişkiye girmeyin. Gelen sıvının rengi yeşil ve kötü kokulu ise anormal bir durumun habercisi olabilir. Hızla hekiminize başvurun.

Düzenli kasılmalar (kontraksiyonlar)

Doğum öncesi düzensiz, şiddetinde değişiklik olmayan, istirahatle geçen doğuma hazırlık kasılmalarının doğum eylemi sırasında  düzenli, sıklığı ve şiddeti giderek artan kasılmalar haline gelmesidir.

Doğum eylemini kasılmalarının özellikleri:

Düzenlidir. Tahmin edilen bir düzeni vardır. ( 8 –10 dakikada bir gibi)
Gittikçe sıklaşır
Gittikçe uzar
Gittikçe güçlenir
Önce belde başlar, öne kasıklara doğru yayılır ve aşağı doğru baskı yapar
Hareket ya da pozisyon değişikliği kasılmanın gücünü azaltmaz, geçirmez
Kanlı akıntı gelebilir
Suların gelişi eşlik edebilirDoktorunuzun vajinal muayenesinde rahim ağzı değişikleri görülür (açılma ve silinme)

Yalancı  doğum eylemi

Tahmini doğum zamanı yaklaştıkça doğuma hazırlık ağrıları (Braxton-Hicks kontraksiyonları) daha sık ve yoğun bir hal alır. Bir çok gebe bu kasılmaları doğum eylemi gibi algılar ve yanlış alarm vermiş olur.

Yalancı eylemde;

Kasılmalar düzensiz, aralıkları tahmin edilemezdir.
Kasılmaların şiddeti ve sıklığı artmaz
Sıklıkla tüm karında gerginlik oluşturan bir kasılmadır
Hareket ya da pozisyon değişikliği ile ağrı azalır ya da geçer
Kanlı akıntı, nişan yoktur

Kasılmaların sıklığını süresini kaydetmeye çalışın, gerçek eylemde en az 30-40  sn süren,  gittikçe uzayarak 60 –90 sn. ye ulaşan, sıklığı gittikçe artan kasılmalar olur.  Pozisyon değişikliği  yalancı eylemde sizi rahatlatırken gerçek eylemde işe yaramaz. Gerçek eylemde sırt, bel ağrıları olur, aşağıya doğru baskı hissedilir. Yalancı eylemde ise daha çok alt karın ve kasıklarda rahatsızlık hissi vardır


2016 © Gebeolmak.com | Greenweb
Bu web sitesinde bulunan yazıların ve resimlerin tümü sadece bilgilendirme amaçlıdır.