• 29
  • Şub
  • Menopoz Öncesinde ve Menopoz Sonrasında Görülen Kanamalar için yorumlar kapalı
Author

Menopoz Öncesinde ve Menopoz Sonrasında Görülen Kanamalar

Menopoz ve perimenopoz nedir?

1 yıllık süre boyunca adet olamamaya menopoz adı verilir. Menopoz ortalama yaşı 51, ortlama aralık 45-55 yaşları arasıdır. Yumurtalıkta fonksiyon görecek yumurta hücresi kalmaması sonucu oluşur. Kadın yaşamının doğal süreçlerinden biridir. Menopoza girmeden önceki birkaç yıl ise perimenopoz olarak tanımlanır. Bazen bu süre 10 yıla ulaşabilir. Perimenopoz döneminde hormon seviyelerinde değişiklikler görülür, bu değişiklikler yumurtlamaya engel olarak adet düzensizliğine yol açabilir.

Perimenopoz döneminde adet döngüsünde görülen değişiklikler nelerdir?

Normal adet döngüsünde östrojen ve progesteron hormonu düzeyleri düzenli artış ve azalmalar gösterir. Döngünün ortasında yumurtlama gerçekleşir ve yaklaşık 2 hafta sonra adet kanaması görülür. Perimenopozda hormon seviyelerindeki değişiklikerde bu düzenli tablo bozulur. Sonuç olarak düzensiz kanamalar ya da lekelenmeler meydana gelir. Bazı aylarda adet gecikir ve sonrasında çok yoğun kanamalar olur. Bazı aylarda ise sık ve az miktarda kanamalar görülebilir. Adet kanamaları arasındaki günler uzayıp kısalabilir. Bazı aylar adet görülmeyebilir.

Kanamanın anormal olduğununu nasıl anlayabilirim?

Menopoz sonrası görülen tüm vajinal kanamalar, miktarı ne olursa olsun anormaldir ve mutlaka kadın doğum doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Perimenopoz dönemide adetler düzensizleşmeye başlayabilse bile anormal kanamalar hakkında dikkatli olmanızda yarar vardır. Bu kanamalar perimenopoz ile ilişkili olmayan sorunları işaret ediyor olabilir.

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız mutlaka kadın doğum doktorunuzla irtibata geçin

• Çok fazla miktarda kanama
• Normalden uzun süren kanama
• 3 haftadan daha sık görülen kanama
• Cinsel ilişkli sırasında veya sonrasında olan kanama

menopoz kanama

Anormal kanamanın en sık görülen nedenleri nelerdir?

• Polipler: Kanseröz olmayan, endometriyum benzeri dokuların parmaksı şekilde büyümesidir. Polipler hem rahim duvarı hem de endometriyum ile ilişkilidir. Düzensiz ve yoğun kanamalara neden olabilirler. Polipler rahim ağzı kaynaklı da olabilir. Bun durumda genellikle cinsel ilişki sonrası kanamalara neden olur.
• Endometriyal Atrofi (hormon eksikliğine bağlı rahim iç duvarının incelmesi): Menopoz sonrası endometriyum, östrojen hormonu azalmasına bağlı olarak, son derece ince bir hal alır. Bu durum atrofi olarak tanımlanır. Bu incelme kanama ile sonuçlanabilir.
• Endometriyal Hiperplazi: Rahim iç duvarının kalınlaşmasıdır. Düzensiz ve yoğun kanamalara yol açabilir. Endometriyal hiperplazi çoğunlukla endometriyumun progesteron hormonu tarafından karşılanmamış, fazla miktarda östrojen hormonuna maruz kalması sonrası meydana gelir. Bazı durumlarda endometriyal hücreler anormal yapı gösterebilir. Bu duruma atipik hiperplaziler adı verilir. Atipik hiperplaziler endometrium kanserine yol açabilir. Endometriyal hiperplaziler erken tanı konulup tedavi edildiğinde endometriyal kanserler engellenebilir. Menopoz sonrası kanama endometryial kanserin de en sık görülen bulgusudur.

Anormal Kanamanın Tanısı Nasıl Koyulur?

Perimenopozal ve menopoz sonrası dönemde anormal kanamanın tanısını koymak için doktorunuz sizin ve ailenizin sağlık geçmişi ile ilgili bilgiler edindikten sonra fizik muayenenizi ve temel jinekolojik ultrason incelemenizi yapar. Ayrıca aşağıdaki testlerden bir veya birkaç tanesi tanıyı koymak için gerekli olacaktır.

• Vajinal ultrason: Vajinal yol ile yapılan ultrasonografi ile pelvik organlar daha doğru bir şekilde değerlendirilir.
• Sonohisterografi: Uterusun içine serum fizyolojik doldurularak ultrasonografinin yapılmasıdır. Endometriyal boşluğun daha rahat değerlendirilmesini sağlar.
• Endometriyal Biyopsi: İnce plastik bir kanül (boru) yardımı ile endometriyumdan doku örneklemesi yapılması işlemidir. Alınan örnek incelenmesi için patoloji laboratuvarına gönderilmelidir.
• Histereskopi: Rahim içinin kamera yardımı ile incelenmesi, gereğinde doku örneklemesi yapılması işlemidir.
• Dilatasyon&Küretaj (D&C) : Rahim ağzının genişletildikten sonra rahim iç duvarının örneklenmesi işlemidir. Alınan doku örneği patoloji laboratuvarına gönderilmelidir.

Bu işlemlerden bazıları doktorunuzun ofisinde yapılabilirken bazıları ise ameliyathane şartlarında yapılmalıdır.

Anormal Kanamalar Nasıl TedaviEdilir?

Perimenopoz ve menopoz sonrası dönemde görülen anormal kanamaların tedavisi nedene yönelik olarak yapılmalıdır.
Kanamanın nedeni polip ise polipler cerrahi olarak çıkartılmalıdır. Endometriyal atrofi ise tedavide ilaçlar kullanılabilir. Eğer kanama nedeni endometriyal hiperplazi ise tedavide progesteron hormonu kullanılabilir ve kalınlaşan endometriyal alan histereskopi ve D&C ile uzaklaştırılabilir. Endometriyal hiperplazi, endometiyal kanser riskini arttırdığından tedavi sonrası hiperplazinin düzeldiğinin gösterilebilmesi için mutlaka endometryial biyopsi tekrarlanmalıdır.
Endometriyum kanseri tedavisi ise birçok vakada cerrahi olarak yapılmaktadır. (Histerektomi+Lenfadenektomi / rahimin ve çevre lenf dokularının çıkartılması)